
Masaža je najstarija fizioterapijska tehnika koja je još u upotrebi. Iako su posljednjih desetljeća proizvedeni manje ili više sofisticirani strojevi za masažu, još niti jedan nije uspio zamijeniti ruke iskusnog terapeuta. Fiziološki, masaža potiče cirkulaciju krvi i limfe, te se masirano područje mjerljivo zagrijava. Isto su tako poznati i učinci na smanjivanje mišićnog tonusa (napetosti u mirovanju). Na ćelijskom nivou, povećava se propusnost membrane i ubrzava metabolizam.

Dubinska masaža tkiva je vrsta terapije usmjerene da otpusti tenzije u dubljim slojevima tkiva u tijelu. Ovdje se koriste različite tehnike rukama, šakama, laktovima i podlakticama, te daje koncentrisani pritisak na „problematično područje“ i „trigger points“ (točke okidanja) u tijelu. Ovo je također vrlo fokusirani tip masaže, zbog toga što terapeut radi na otklanjanju hronične tenzije mišića ili „čvorića“, također znane kao „adhezija“.

Masaža stopala kratko traje, a osvježava i opušta ne samo stopala, nego i čitavo tijelo. Ova masaža ne bavi se refleksnim točkama, nego opušta stopalo i potiče cirkulaciju u njemu. Kao i kod ostalih masaža, može da se koristi bazno ulje s nekoliko kapi eteričnog ulja. Od ove masaže korist ćete osjetiti na cijelom tijelu. Dobra masaža stopala može vas osloboditi glavobolje, želučanih problema, nadutosti, boli u vratu i leđima.

Masaža je jedna od najboljih tehnika za postizanje i održavanje opće dobrobiti za organizam. Glavobolje, umor, stres, bolovi u mišićima, sve to može biti lako izliječeno, vrlo jednostavnim instrumentom – rukama masera. Samo jedna kratka masaža može imati nevjerojatan učinak na cijelo tijelo. Osim izravnih fizičkih koristi poput poboljšanja cirkulacije, olakšavanja probave, opuštanja mišića, masažom možete postići i psihičke koristi.

Prema artiklu iz “Consumer Reports” magazina (Avgust, 2005.), 34000 ljudi je ocijenilo dubinsku masažu tkiva više efikasnu u otklanjanju bolova od artritisa nego fizikalna terapija, vježbanje, ljiekovi, kiropraktika, akupunktura, dijeta.

Masaža je umjetnost dodira, terapija koja ima ljekovitu snagu za um i za tijelo. Sigurna je, umirujuća i nije agresivna. Povećava izlučivanje serotonina, hormona za dobro raspoloženje te potiče tijelo da proizvodi prirodni analgetik - endortin. Osim toga, smanjuje u tijelu količinu kortizola, hormona stresa. Tako pomaže u sprečavanju stresa i bolesti koje nastaju kao njegove posljedice, kao što su visok krvni tlak i problemi sa srcem.

Dvije su temeljne vrste masaža- medicinske i nemedicinske. Prve imaju točno određenu svrhu i mjesto u liječenju kod specifičnih oboljenja i bolnih stanja. Važno da ih izvodi stručnjak sa adekvatnim medicinskim znanjem. Samo s tim tehnikama moguće je ukloniti bol, grč, smanjiti trnjenje, otečenost ili pozitivno utjecati na koji drugi neugodan simptom. U kombinaciji sa drugim tehnikama liječenja, masaža je moćna poluga u poboljšanju stanja lokomotornog, dijela kardiovaskularnog i nervnog sistema.

Masaža lica vrlo je popularan tretman ljepote koji pomaže vratiti tonus mišićima lica, usporava proces starenja kože i pomaže vratiti mladenački izgled. Masaža lica također se koristi u ublažavanju stresa, migrene i problema s sinusima te se može provoditi kao samostalna tehnika ili kao dio masaže tijela i tretmana lica.

Miogeloze jednostavno govoreći su nakupine mliječne kiseline u samom mišiću ili neposredno oko njega. One nastaju zbog nemogućnosti krvne i limfne cirkulacije da tu istu mliječnu kiselinu evakuišu iz mišića, te je prenesu u jetru na daljnju preradu. Rezultat takve situacije trebale bi biti kvržice koje su bolne na dodir, te bolnost kod pokretanja ili u mirovanju. Neobično je što se miogeloze javljaju samo u predjelu ramenog obruča i međulopatične regije i nigdje drugo na tijelu.

Koristi od masaže lica: poboljšanje tonusa, kože i mišića lica, usporavanje starenja kože, opuštanje očnih mišića, smanjenje tenzijskih glavobolja i boli u sinusima, otklanjanje stresa i anksioznosti, fizičko i mentalno opuštanje.

Dugo sjedenje, naročito za računarom, može poticati pojavu vrtoglavica. Osim svega toga i fizička neaktivnost dodatno usporava cirkulaciju krvi. U samom početku dobro je pokušati masažama smanjiti napetost mišića vrata i ramenog pojasa. U isto vrijeme ili nešto kasnije započinje se sa redovnim vježbanjem sa ciljem povećanja snage i fleksibilnosti mišića koji okružuju vratnu kičmu.
